📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A093 Canvas Fire Kamera 5MP Baterai 1750mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/Gold, White/Gold, Black/Silver, White/Silver |
| Price | About 90 EUR |