๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG Velvet 5G UW Kamera 48MP Baterai 4300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 590 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 46, 48, 66 |
| 5G bands | 260, 261 mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat16 1000/75 Mbps, 5G 2Gbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, August 19. Released 2020, August 21 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.2 x 74.1 x 7.9 mm (6.58 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | – |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM (pre-installed) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | P-OLED |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm 2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, LG UX |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120ห, 15mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 29mm (standard), 1/3.06, 1.0ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4300 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, QC4 9W wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Aurora Red |
| Models | LM-G900V, LM-G900V |
| Price | About 590 EUR |