๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG V60 ThinQ 5G UW Kamera 64MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 870 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 46, 48, 66 |
| 5G bands | 260, 261 mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat22, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, February 26. Released 2020, April 02 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 169.3 x 77.6 x 8.9 mm (6.67 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM (pre-installed) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* Method 516.6, Procedure IV “Transit Drop” *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | P-OLED, HDR10+ |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm 2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Cortex-A77 & 3×2.42 GHz Cortex-A77 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) – dual-SIM model |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1/1.72″, 0.8ยตm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/1.9, 12mm (ultrawide), 1/3.4″, 1.0ยตm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p, HDR10+, 24-bit/192kHz stereo sound rec., gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/1.9, 30mm (standard), 1/3.1″, 1.22ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 32-bit/192kHz Hi-Res audio 24-bit/192kHz Hi-Res audio recording | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (USA model only) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, QC4 Wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Classy Blue, Classy White |
| Models | LM-V600VML, LMV600VML |
| SAR | 0.85 W/kg (head) ย ย 1.12 W/kg (body) |
| Price | About 870 EUR |