📱 Spesifikasi Lengkap LG Revolution Kamera 5MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 13 |
| Speed | LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 67 x 13.2 mm (5.04 x 2.64 x 0.52 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 16GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| HDMI port MP4/H.264/DivX player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer Photo editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 335 h |
| Talk time | Up to 7 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.66 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |