📱 Spesifikasi Lengkap LG Q Stylus Kamera 13MP Baterai 3300mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2018, June. Released 2018, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 160.1 x 77.7 x 8.1 mm (6.30 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM • Nano-SIM + Nano-SIM |
| Stylus IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 99.7 cm 2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~389 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 – Q Stylus/Q Stylus α |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) – Q Stylus/Q Stylus α Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Mali-T860MP2 – Q Stylus/Q Stylus α |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, PDAF (Q Stylus α) 16 MP, PDAF (Q Stylus/ Q Stylus+) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP or 5 MP – Q Stylus/Q Stylus+ 5 MP – Q Stylus α |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Models | Q710, LM-Q710.FG |
| Price | About 300 EUR |