📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus F6 Kamera 5MP Baterai 2460mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 – D500 |
| 3, 7, 8, 20 – D505 | |
| 4G bands | 4, 17 – D500 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128 x 65.9 x 10.2 mm (5.04 x 2.59 x 0.40 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), LG Optimus UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM (D500), 8GB 1GB RAM (D505) |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF (D500) 8 MP, AF (D505) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2460 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 540 h (2G) / Up to 540 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.98 W/kg (head) 1.28 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.56 W/kg (head) 0.57 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |