๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG K20 plus Kamera 13MP Baterai 2700mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 160 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 2, 4, 5, 13 – Verizon | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 – T-Mobile & MetroPCS |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12 – T-Mobile & MetroPCS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, December. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 75.2 x 7.9 mm (5.85 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm 2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 (T-Mobile) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, S-GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 31 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black |
| Models | LGMP260, TP260, VS501, M255 |
| Price | About 160 EUR |