📱 Spesifikasi Lengkap LG G Pad IV 8.0 FHD Kamera 5MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, July. Released 2017, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 216.2 x 127 x 6.9 mm (8.51 x 5.0 x 0.27 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, magnetic connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Brown |
| Models | V533, LK460, V530, P530 |
| Price | About 300 EUR |