📱 Spesifikasi Lengkap LG G Pad 5 10.1 Kamera 8MP Baterai 8200mAh
💰 Estimasi Harga: About 340 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2019, October. Released 2019, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 247.2 x 150.7 x 8 mm (9.73 x 5.93 x 0.31 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~79.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2×2.15 GHz Kryo & 2×1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| UFS 2.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 8200 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |
| Models | LM-T600L, T600L |
| SAR | 1.10 W/kg (body) |
| Price | About 340 EUR |