📱 Spesifikasi Lengkap LG C900 Optimus 7Q Kamera 5MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – North America | |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 59.5 x 15.2 mm (4.70 x 2.34 x 0.60 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm 2 (~49.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Organizer Document viewer/editor Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.35 W/kg (head) 0.30 W/kg (body) |