📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Yoga Tab 3 8.0 Kamera 8MP Baterai 6200mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 209.8 x 145.8 x 7 mm (8.26 x 5.74 x 0.28 in) |
| Weight | 467.2 g (1.03 lb) |
| SIM | No |
| Built-in 3-stage kickstand | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 6200 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 2280 h |
| Talk time | Up to 20 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | YT3-850M, YT3-850F |
| Price | About 160 EUR |