๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo S5 Pro Kamera 12MP Baterai 3500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 75.5 x 7.7 mm (6.08 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm 2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), ZUI 5 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9″, 1.25ยตm, PDAF 20 MP, f/2.6, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″, 1.0ยตm 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Infrared Face ID, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | L58041 |
| Price | About 200 EUR |