๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo K6 Note Kamera 16MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 – LATAM | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, September. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front, aluminum/plastic back, aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 46 h (2G) / Up to 31 h (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Dark Grey |
| Models | K53a48 |
| Price | About 250 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | GFXBench: 2.4fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 65125 (nominal), 2.544 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 63dB / Noise 69dB / Ring 71dB |
| Audio quality | Noise-92.7dB / Crosstalk -86.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 91h |