📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo K5 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 72.7 x 7.8 mm (6.06 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm 2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), ZUI Lite 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750V/CB |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Gray, Blue |
| Models | K350t |
| Price | About 130 EUR |