📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Golden Warrior S8 Kamera 13MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | TD-SCDMA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 146 x 76.7 x 7.9 mm (5.75 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm 2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Golden |
| Price | About 150 EUR |