๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lava Z25 Kamera 13MP Baterai 3020mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 250 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, March |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 151.5 x 76.4 x 8.5 mm (5.96 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3020 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Gray |
| Price | About 250 EUR |