📱 Spesifikasi Lengkap Lava A89 Kamera 5MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 9.1 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |