📱 Spesifikasi Lengkap HTC Glacier Kamera 5MP Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm 2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.68 W/kg (head) |