📱 Spesifikasi Lengkap HTC DROID Incredible 2 Kamera 8MP Baterai 1450mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| HSDPA 900 / 2100 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 120.7 x 64 x 12.2 mm (4.75 x 2.52 x 0.48 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS WOW HD | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Dedicated search key MP3/AAC+/WAV/WMA player DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 361 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Red, White |
| SAR | 1.29 W/kg (head) 1.44 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |