📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire XC Kamera 5MP Baterai 1650mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 – SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 2 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO – SIM 1 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 62.3 x 9.4 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/White |
| SAR | 1.49 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |