📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire 620G dual sim Kamera 8MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 190 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 150.1 x 72.7 x 9.6 mm (5.91 x 2.86 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 525 h (3G) |
| Talk time | Up to 19 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Marble White, Milkyway Gray, Saffron Gray, Santorini White, Tangerine White, Tuxedo Gray |
| Models | Desire 620G dual sim, Desire_620G_dual_sim |
| Price | About 190 EUR |