📱 Spesifikasi Lengkap Honor X40i Kamera 50MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2022, July 13 |
| Status | Available. Released 2022, July 22 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 74.5 x 7.4 mm (6.41 x 2.93 x 0.29 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm 2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Silver, Green. Aurora |
| Models | DIO-AN00 |
| Price | About 240 EUR |