๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor V40 5G Kamera 50MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 460 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, January 22 |
| Status | Available. Released 2021, January 22 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 74.3 x 8 mm (6.42 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Size | 6.72 inches, 110.4 cm 2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 4.0, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120ห, 17mm (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@1920fps, HDR, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, (wide) Color spectrum sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 66W wired, 60% in 15 min, 100% in 35 min 50W wireless, 50% in 35 min 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight Black, Rose Gold, Titanium Silver |
| Models | YOK-AN10 |
| Price | About 460 EUR |