๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor Play 4T Pro Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, April 09. Released 2020, April 09 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 157.4 x 73.2 x 7.8 mm (6.20 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | OLED |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm 2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 2, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.27 GHz Cortex-A76 & 6×1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 17mm (ultrawide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Models | AQM-AL10, AQM-TL10 |
| Price | About 200 EUR |