📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad X9a Kamera 8MP Baterai 8300mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2025, March 21 |
| Status | Available. Released 2025, March 26 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 267.3 x 167.4 x 6.8 mm (10.52 x 6.59 x 0.27 in) |
| Weight | 475 g (1.05 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 400 nits (peak) |
| Size | 11.5 inches, 376.3 cm 2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1504 x 2508 pixels, 5:3 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/5.0″ |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 8300 mAh |
| Charging | 35W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | ELN2-W29 |
| Price | About 210 EUR |
| 🔹 EU LABEL | |
| Energy | Class F |
| Battery | 92:29h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class E (10 falls) |
| Repairability | Class C |