📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad 5 10.1 Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2019, June. Released 2019, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 243 x 164 x 7.8 mm (9.57 x 6.46 x 0.31 in) |
| Weight | – |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), EMUI 8 |
| Chipset | Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.36 GHz Cortex-A53 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Glacial Blue |
| Models | AGS2-AL00HN |
| Price | About 250 EUR |