๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor Magic7 RSR Porsche Design Kamera 50MP Baterai 5850mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 1050 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, December 23 |
| Status | Available. Released 2024, December 24 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.7 x 77.1 x 8.8 mm (6.41 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 228 g (8.04 oz) |
| Build | Glass front (NanoCrystal Shield), glass back, aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – INT โข Nano-SIM + Nano-SIM – CN |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR, 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm 2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | NanoCrystal Shield |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.4-2.0, 23mm (wide), 1/1.3″, 1.2ยตm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/1.9, 72mm (periscope telephoto), 1/1.4″, 0.56ยตm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 122ห (ultrawide), 1/2.88″, 0.61ยตm, dual pixel PDAF |
| Features | LiDAR AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.93″, 0.6ยตm, AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Emergency SOS via satellite (messages only) – China only | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 5850 mAh |
| Charging | 100W wired 80W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Provence, Agate Grey |
| Models | PTP-AN20, PTP-N59 |
| Price | About 1050 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 2476857 (v10) GeekBench: 9559 (v6) 3DMark: 6039 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1510 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -22.5 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 15:11h |