๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor Magic 2 Kamera 16MP Baterai 3500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 550 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat21 1400/200 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.19 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm 2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9 or Magic UI 2 |
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A76 & 2×1.92 GHz Cortex-A76 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, PDAF 16 MP, f/2.2 24 MP B/W, f/1.8 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Triple | Manual pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm Manual pop-up 2 MP, f/2.4, depth sensor Manual pop-up 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 40W wired, 50% in 15 min, 85% in 30 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gradient Black, Gradient Red, Gradient Blue |
| Models | TNY-AL00 |
| Price | About 550 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 274466 (v7), 391467 (v8) GeekBench: 9887 (v4.4) GFXBench: 26fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.010 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 72dB / Noise 73dB / Ring 85dB |
| Audio quality | Noise -93.4dB / Crosstalk -61.3dB |
| Battery (old) | Endurance rating 89h |