๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor 9X Pro Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 230 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 38, 40, 41 – International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, July 23. Released 2019, August 09 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm 2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 9.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.27 GHz Cortex-A76 & 6×1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120ห (ultrawide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@60fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE (International) 5.0, A2DP, LE (China) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight Black, Phantom Purple |
| Models | HLK-AL10, HLK-TL10, HLK-L41, HLK-L42 |
| Price | About 230 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 312668 (v8) GeekBench: 7836 (v4.4), 1911 (v5.1) GFXBench: 18fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1319:1 contrast ratio, 517 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -31.1 LUFS (Below average) |
| Battery (old) | Endurance rating 104h |