๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor 6 Plus Kamera 8MP Baterai 3600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 320 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 – PE-TL10 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – PE-UL00 |
| 4G bands | 1, 3, 41 – PE-UL00 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 75.7 x 7.5 mm (5.93 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | ยท Micro-SIM (PE-TL10) โข Nano-SIM + Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow), EMUI 3 |
| Chipset | Kirin 925 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A15 & 4×1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB (3G model); 16/32GB (LTE model), 3GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| NFC | Yes (LTE model) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3600 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White / Gold (LTE model) |
| Models | PE-TL10, PE-UL00, PE-TL20 |
| Price | About 320 EUR |