📱 Spesifikasi Lengkap Honor 6 Kamera 13MP Baterai 3100mAh
💰 Estimasi Harga: About 290 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 – H60-L02, H60-L12 |
| 38, 39, 40 – H60-L01 | |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – H60-L02, H60-L12, H60-L04 |
| 4G bands | 1, 3, 41 – H60-L02, H60-L12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 139.6 x 69.7 x 7.5 mm (5.50 x 2.74 x 0.30 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 67.7 cm 2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow), EMUI 3.1 |
| Chipset | Kirin 920 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.7 GHz Cortex-A15 & 4×1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T624MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot/ DLNA (market dependent) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3100 mAh, non-removable (11.8 Wh) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | H60-L02, H60-L01, H60-L12, H60-L04, H60-L11, HW-H60-J1, H60-L03 |
| Price | About 290 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 888Basemark X: 4868 |
| Display | Contrast ratio: 812 (nominal), 2.169 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 64dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -92.3dB / Crosstalk -90.3dB |
| Battery (old) | Endurance rating 67h |