📱 Spesifikasi Lengkap Honor 5X Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4, 5, 7, 12, 17 – Canada | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, October. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 151.3 x 76.3 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow), EMUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | KII-L21, KII-L22, KII-L23, KIW-AL10, KIW-CL00, KIW-TL00, KIW-TL00H, KIW-UL00, KIW-L21, KIW-L22, KIW-L24, KII-L05 |
| Price | About 180 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 874Basemark X: 5009 |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 65dB / Ring 70dB |
| Battery (old) | Endurance rating 76h |