๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor 400 Kamera 200MP Baterai 5300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ332.74 / โฌโ272.40 / ยฃโ305.00
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, May 22 |
| Status | Available. Released 2025, May 23 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm (6.16 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) โข Nano-SIM + eSIM |
| IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) * market/region dependent availability | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 105.4 cm 2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2736 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 3×2.4 GHz Cortex-A715 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4″, 0.56ยตm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112ห (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Market-dependent versions: โข Si/C Li-Ion 5300 mAh – Europe โข Si/C Li-Ion 6000 mAh – ROW |
| Charging | 66W wired (for 5300 mAh), 44% in 15 min, 100% in 46 min 80W wired (for 6000 mAh), 40% in 15 min 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
| Models | DNY-NX9 |
| Price | $โ332.74 / โฌโ272.40 / ยฃโ305.00 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 864286 (v10) GeekBench: 3198 (v6) 3DMark: 1492 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1550 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:29h |
| ๐น EU LABEL | |
| Energy | Class A |
| Battery | 56:28h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class B |