๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor 30 Pro+ Kamera 50MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 650 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, April 15. Released 2020, April 21 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 73.6 x 8.4 mm (6.31 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent coating | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | OLED, 90Hz |
| Size | 6.57 inches, 106.0 cm 2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, Magic UI 3, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22ยตm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (Periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 16 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide),ย AF Auxiliary lens |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@1920fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p; gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 40W wired 27W wireless 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium silver, Emerald Green, Midnight Black |
| Models | EBG-AN10 |
| Price | About 650 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 510031 (v8) GeekBench: 3191 (v5.1) GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 586 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -23.8 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 99h |