📱 Spesifikasi Lengkap Doogee T30 Pro Kamera 20MP Baterai 8580mAh
💰 Estimasi Harga: About 330 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, May 23 |
| Status | Available. Released 2023, June 12 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 257 x 168.7 x 7.6 mm (10.12 x 6.64 x 0.30 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 350 nits (peak) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 15GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 20 MP 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 8580 mAh |
| Charging | 18W wired, 50% in 60 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Space Gray, MInt Green, Ice Blue |
| Price | About 330 EUR |