📱 Spesifikasi Lengkap Doogee S97 Pro Kamera 48MP Baterai 8500mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, April |
| Status | Available. Released 2021, April |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 170.2 x 83.6 x 16.2 mm (6.70 x 3.29 x 0.64 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm 2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| UFS | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130˚, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, laser rangefinder |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 8500 mAh |
| Charging | 33W wired 10W wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange, Red |
| Price | About 300 EUR |