📱 Spesifikasi Lengkap Doogee N50S Kamera 20MP Baterai 4200mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, April |
| Status | Available. Released 2023, May |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 76.2 x 9.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 390 nits (peak) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm 2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 20 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Triple-LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 4200 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blue, Pink, Black |