📱 Spesifikasi Lengkap Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL Kamera 13MP Baterai 4680mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, May. Released 2017, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 6.9 mm thickness |
| Weight | – |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm 2 |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A72 & 4×1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4680 mAh, non-removable (18 Wh) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 250 EUR |