📱 Spesifikasi Lengkap Asus Zenfone Go ZB690KG Kamera 5MP Baterai 3480mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, December. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 188 x 101.4 x 8.9 mm (7.40 x 3.99 x 0.35 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.9 inches, 134.0 cm 2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~172 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3480 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 735 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Glacier Grey, Pearl White |
| Models | L001 |
| Price | About 120 EUR |