๐ฑ Spesifikasi Lengkap Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL Kamera 13MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 160 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Global |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 28 – USA | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 – Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 149 x 76 x 7.9 mm (5.87 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1″, 1.12ยตm |
| Features | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Sand Gold, Glacier Silver |
| Models | Z01BDB, Z01BDA, Z01BD, Z01BDC, Z01BS |
| Price | About 160 EUR |