📱 Spesifikasi Lengkap Asus J501 Kamera 2MP Baterai 750mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 103 x 48 x 16.6 mm (4.06 x 1.89 x 0.65 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm 2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 5MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant messaging |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0 |
| Games | Yes, 3 Java games & 8 games |
| Java | No |
| MP3/AAC/AAC+/MP4 player Bluetooth Skype application Organizer World clock Health management | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 300 EUR |