📱 Spesifikasi Lengkap Apple Watch Sport 38mm (1st gen) Kamera N/A Baterai 205mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 38.6 x 33.3 x 10.5 mm (1.52 x 1.31 x 0.41 in) |
| Weight | 25 g body (2.19 oz) |
| Build | Glass front, composite plastic back, aluminum frame |
| SIM | No |
| IPX7 water resistant up to 1 meter and 30 minutes | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Retina OLED, 450 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 340 x 272 pixels (~290 ppi density) |
| Protection | Ion-X strengthened glass |
| 3D Touch display | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | watchOS 1.0, upgradable to watchOS 4.3.2 |
| Chipset | Apple S1 (28 nm) |
| CPU | 520 MHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX543 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | No |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Natural language commands and dictation | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 205 mAh (0.78 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver/White, Orange, Blue; Gray/Black; Rose Gold/Lavender, Stone; Gold/White, Blue, Yellow, Apricot, Royal Blue, Pink/Royal Blue/Gold&Red/Black Woven Nylon |
| Models | A1553 |
| Price | About 250 EUR |