📱 Spesifikasi Lengkap Apple Watch Edition Series 6 Kamera N/A Baterai 8mAh
💰 Estimasi Harga: About 810 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – USA, LATAM, Canada |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 – Global | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 – USA, LATAM, Canada |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, September 15 |
| Status | Available. Released 2020, September 18 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight | 41.3 g (1.45 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, titanium frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.78 inches |
| Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | watchOS 7.0, upgradable to watchOS 26.5 |
| Chipset | Apple S6 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max |
| Ultra Wideband (UWB) support | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 303.8 mAh |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Titanium, Space Black |
| Models | A2293, A2294, A2375, A2376 |
| Price | About 810 EUR |