📱 Spesifikasi Lengkap Apple Watch Edition Series 3 Kamera N/A Baterai 341mAh
💰 Estimasi Harga: About 1450 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 800 – Europe, Australia (A1891) |
| 1, 3, 39, 40, 41 – China (A1892) | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 – Europe, Australia (A1891) |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 42.6 x 36.5 x 11.4 mm (1.68 x 1.44 x 0.45 in) |
| Weight | 46.4 g (1.62 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic back, ceramic frame |
| SIM | eSIM |
| 50m water resistant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Retina OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.65 inches |
| Resolution | 390 x 312 pixels (~303 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| 3D Touch display | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | watchOS 4.0, upgradable to watchOS 8.7 |
| Chipset | Apple S3 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 768MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Natural language commands and dictation (talking mode) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 341 mAh (1.34 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | A1860, A1861, A1889, A1891, A1890, A1892 |
| SAR | 0.35 W/kg (head) 0.18 W/kg (body) |
| Price | About 1450 EUR |