📱 Spesifikasi Lengkap Apple Watch Edition Series 2 42mm Kamera N/A Baterai 334mAh
💰 Estimasi Harga: About 1500 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, September. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 42.6 x 36.5 x 11.4 mm (1.68 x 1.44 x 0.45 in) |
| Weight | 45.6 g body (1.62 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic back, ceramic frame |
| SIM | No |
| 50m water resistant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Retina OLED, 1000 nits (peak) |
| Size | 1.65 inches |
| Resolution | 390 x 312 pixels (~303 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | watchOS 3.0, upgradable to watchOS 6.2.8 |
| Chipset | Apple S2 (16 nm) |
| CPU | Dual-core 780 MHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Natural language commands and dictation | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 334 mAh (1.27 Wh), non-removable |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Sport Band/White |
| Models | A1817 |
| Price | About 1500 EUR |