๐ฑ Spesifikasi Lengkap Apple iPad Air (2019) Kamera 8MP Baterai 8134mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 550 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – A2153 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 – A2123 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat16 1024/150 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, March 18. Released 2019, March 18 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm (9.87 x 6.85 x 0.24 in) |
| Weight | 456 g (Wi-Fi) / 464 g (3G/LTE) (1.01 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Stylus support | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.5 inches, 341.4 cm 2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2224 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| True-tone | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | iOS 12.1.3, upgradable to iPadOS 26.4 |
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×2.5 GHz Vortex + 4×1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12ยตm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS (LTE model only) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 8134 mAh, non-removable (30.8 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A2153, A2123, A2154, A2152, iPad11,3, iPad11,4 |
| SAR | 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 550 EUR |