📱 Spesifikasi Lengkap Apple iPad 3 Wi-Fi + Cellular Kamera 5MP Baterai 11560mAh
💰 Estimasi Harga: About 400 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 13 – for Verizon | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 4, 17 – AT&T |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, March 16 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 9.4 mm (9.50 x 7.31 x 0.37 in) |
| Weight | 662 g (1.46 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm 2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | iOS 5.1, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5X (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP4 (quad-core graphics) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, videocalling over Wi-Fi only |
| Video | 480p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A1430, A1403, iPad3,2, iPad3,3 |
| Price | About 400 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Camera | Photo / Video |