📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia N1 lite Kamera 8MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 153 x 77.5 x 8.4 mm (6.02 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | NX597J |
| Price | About 130 EUR |