๐ฑ Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z17 mini Kamera 13MP Baterai 2950mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 170 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, April. Released 2017, April |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.7 x 72.5 x 7.5 mm (5.78 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), nubia UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) – Standard edition Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) – High edition |
| CPU | Octa-core (4×1.95 GHz Cortex-A72 & 4×1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 2950 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Elegant Black, Gold Black, Champagne Gold, Red |
| Models | NX569J, NX569H |
| Price | About 170 EUR |