📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Warp Sequent Kamera 5MP Baterai 1650mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 127 x 64.8 x 9.9 mm (5.0 x 2.55 x 0.39 in) |
| Weight | 129.8 g (4.55 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.6GB user available), 768MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Document viewer Photo viewer/editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.76 W/kg (head) 1.23 W/kg (body) |